Chcesz 3% rabatu na realizacje ogrodu❓
Wystarczy zarezerwować termin do końca miesiąca ⏳
Każdy ogród, aby był piękny wymaga odpowiedniego nawodnienia. Ręczne podlewanie trawnika oraz rabat mogą być uciążliwe i zajmuje cenny czas. Łatwo jest podlać za mało, za dużo lub całkowicie o tym zapomnieć. Co więcej, podlewanie ręczne wymaga Twojej obecności, co może przeszkadzać w wakacyjnych planach!
Z pomocą przychodzi automatyczny system do nawadniania ogrodu, który będzie go podlewał, nawet gdy nie ma Cię w pobliżu. Jest to idealne rozwiązanie, dla osób które chcą:
Oszczędzać czas - system wykona za Ciebie podlewanie;
Oszczędzać wodę - automatyczny system zużywa mniej wody niż podlewanie ręczne;
Oszczędzać pieniądze - rachunki za wodę będą niższe, a rośliny będą żyły dłużej.
System do nawadniania ogrodu przestaje być modnym gadżetem, a staje się obowiązkowym elementem każdego projektu. Odpowiednie nawodnienie pomaga nie tylko zachować zdrowy i piękny ogród, którym możesz cieszyć się z przyjaciółmi i rodziną. Woda dla roślin jest jednym z niezbędnych czynników odpowiedzialnych za ich rozwój, zdrowie i silny rozwój. Dlatego dostarczanie jej jest tak ważne w pielęgnacji ogrodu. Trawnik należy podlewać regularnie i obficie. Kiedy trawa zacznie schnąć i przebarwiać się na żółto, prawdopodobieństwo jej uratowania jest niewielkie, więc podlewanie należy robić zanim się to stanie. Nieprawidłowe podlewanie może doprowadzić do chorób grzybowych trawnika, przesuszenia lub zamierania roślin.
Rain Bird to producent systemów nawadniających, który dąży do zautomatyzowania procesu nawadniania ogrodu przy jednoczesnym ograniczeniu zużycia wody. Systemy nawadniające Rain Bird to doskonała opcja dla osób, które mają na uwadze:
Produkty zostały zbudowane w celu oszczędzania wody przy jednoczesnym wydajnym utrzymaniu przestrzeni na zewnątrz. System do nawadniania ogrodu Rain Bird wie, ile wody zużyć i kiedy, możesz być pewny, że Twój trawnik będzie otrzymywać odpowiednią ilość wilgoci w optymalnych porach dnia. Nie tylko oszczędzasz wodę, ale także oszczędzasz xpieniądze, nie zużywając więcej wody niż to konieczne.
Ważne jest, aby klienci czuli się swobodnie podczas korzystania z produktu, w który inwestują. Rain Bird zapewnia użytkownikom łatwe w obsłudze produkty do wszystkich potrzeb związanych z nawadnianiem. W SMART GARDEN nasz zespół chętnie odpowie na wszelkie pytania i wątpliwości dotyczące korzystania z oferowanych przez nas produktów, ale przekonujemy się, że większość naszych klientów jest w stanie szybko i wygodnie nauczyć się, jak korzystać z systemu nawadniania samodzielnie.
Rain Bird oferuje szeroką gamę produktów dla prawie każdej lokalizacji i każdej potrzeby, dzięki temu możemy wybrać, który system nawadniania ogrodu Rain Bird będzie dla Ciebie najlepszy.
Dostępność tak wielu opcji bardzo doceniają osoby aktywne, którym brak czasu na codzienne podlewanie, a które chcą mimo to cieszyć się pięknym ogrodem i spędzać w nim chwile relaksu. To także ratunek dla tych, którzy wybierają się na dłuższy urlop, a chcą się cieszyć bujnym ogrodem po powrocie.
Jest to system, który zwraca się w 100% i płynie z niego szereg korzyści. Pozwala zaoszczędzić dużo czasu i pracy przy podlewaniu ogrodu. Oszczędza wodę, pozwala na systematyczność w podlewaniu roślin i podawaniu nawozu. Właściwie podawana roślinom woda przez system nawadniający wpływa na obniżenie ryzyka roznoszenia chorób bakteryjnych i grzybowych przez rośliny oraz eliminuje całkowicie ryzyko poparzenia roślin podczas podlewania. Dodatkowo system nawadniania jest łatwy w obsłudze i konserwacji oraz zapewnia estetykę, dzięki tej niewielkiej inwestycji wzrasta atrakcyjność Twojego domu.
Przy ustalaniw ilośći podlewania należy wziąć pod uwagę rodzaj gleby na jakiej się trawnik znajduje:
gleba piaszczysta – obfite podlewanie, woda szybko przesiąka do głębszych warstw podłoża
gleba gliniasta – podlewanie częste, lecz mniej obfite, woda dłużej przesiąka
gleba żyzna – obficie w umiarkowanej częstotliwości, nawilżenie dobrze się utrzymuje
Ilość wody powinna być podyktowana między innymi temperaturą powietrza, porą roku oraz ostatnimi opadami. Przykładowo, w wakacyjnych miesiącach na gruncie przepuszczalnym trawa potrzebuje 5 litrów na m2, a na gruncie gliniastym 3 litry na m2.
Ziemia powinna być nawodniona na co najmniej 15 cm głębokości. Nawadnianie trawnika, do około 10 cm jest nieskuteczne. Dzięki odpowiedniemu podlewaniu korzenie są w stanie prawidłowo się rozwinąć w głębszych warstwach gleby, co skutkuje większą odpornością na upały i suszę.
Istotna jest również pora podlewania trawnika. Najlepsze efekty przynosi podlewanie poranne około 4-6 godzienie rano. Woda jest w stanie swobodnie przeniknąć do głębszych warstw gleby, a jej nadmiar wyparować.
Zestaw nawadnianie trawnika składa się z następnych elementów:
Podłączenie do wody - studnia z pompą lub kran;
Sterownik - daje możliwość programowania całych harmonogramów nawadniania w podziale na dni tygodnia, konkretne godziny, poszczególne sekcje w ogrodzie. Może być rozmiśćiony jako na zewnątrz tak i wewnętrz budynku, przy gniazdu;
Wifi-Link – moduł zapewniający dostęp poprzez aplikację;
Filtry - hamują przenikanie zanieczyszczeń oraz osadów do instalacji. Ich obecność pomaga w zdecydowany sposób wydłużyć żywotność każdego z urządzeń, a także zapewnić im efektywną pracę bez strat ciśnienia;
Rury odzelnych sekcje - obejmują fragmenty ogrodu o różnym rodzaju roślinności – różniącej się wymaganiami w stosunku do wilgotności gleby – takiej jak trawnik, rabaty kwiatowe czy żywopłot;
Zawory – sterowane za pomocą̨ sterownika otwierają̨ się i zapewniają̨ dopływ wody do zraszaczy;
Skrzynia - zapewniają ochronę zaworom;
Głowici – wynurzalna głowica deszczująca eliminuje nadmierny przepływ oraz ogranicza dostawanie się zanieczyszczeń;
Dysze do głowic – pozwalają na pełną regulację kąta nawadniania terenów zieleni o nieregularnym ukształtowaniu powierzchni, a także krzewów ze względu na łatwość regulacji sektora nawadniania;
Zraszacze rotacyjne – ciśnienie wody powoduje wysunięcie dyszy oraz jej schowanie po zakończenie nawadniania;
Linia kroplująca – zapewnia równomierne rozprowadzenie wody w części naziemnej jak również podziemnej;
Czujnik opadu - wyłącza nawadnianie w momencie, gdy pojawi się deszcz i przekroczy zakładany poziom. Dzięki nim można odnotować wyraźnie zauważalne oszczędności w domowym budżecie. Rozmieszczamy na ogrodzeniu albo dachu budynku.
Projekt systemu nawadniania ogrodu dzielimy na dwie metody:
System zraszania
System zraszania złożony jest ze zraszaczy wykorzystywanych głównie do nawadniania trawnika. Wykorzystujemy zraszacze wynurzalne, które obsadzone są w ziemi równo z powierzchnią i zasilane wodą, płynącą do nich instalacją podziemną.
System nawadniania kropelkowego
Drugim systemem, jest system podlewania kropelkowego, który instalujemy na oddzielnej sekcji ze względu na inny pobór wody i czas pracy. Stosujemy go na wszelkiego rodzaju rabatach. Linia kroplująca dostarcza rośliną wodę bezpośrednio do strefy korzeniowej minimalizując możliwość rozpowszechniania się chorób grzybowych i zapewniając równomierny dopływ do każdej rośliny.
Rozmieszczenie sterownika blisko wejścia do prądu
Rozmieszczenie miejsca podłączenia do wody
Miejsca zraszaczy oraz zasięg ich działania
Podlewaną przestrzeń
Wymiary trawnika i jego powierzchnię
Rozmieszczenie skrzyni na elektrozawory
Podział na sekcje z podaną długością linii
Linie kroplujące i sposób ich ułożenia
Elementy nawadniające – ich ilość oraz rozmieszczenie