Chcesz 3% rabatu na realizacje ogrodu❓
Wystarczy zarezerwować termin do końca miesiąca ⏳
Mieszkanie w domu ze zdrowym trawnikiem to coś więcej niż tylko mieszkanie w otoczeniu pięknych, zielonych traw. To coś więcej niż tylko piękny krajobraz, który pozwala robić idealne selfie. Zarówno osoby, które uwielbiają spędzać dużo czasu w domu jak te z napiętym harmonogramem dnia, mogą zrelaksować się na trawniku bawiąc się z dziećmi lub zwierzakami tuż przed domem. Posiadanie idealnego trawnika może być również świetnym sposobem na osiągnięcie równowagi w naszym życiu, bo przecież nic tak nie relaksuje jak poranna lub wieczorna joga na łonie natury.
Brzmi dobrze? Tylko jak dokładnie to osiągnąć?
Założenie trawnika na własną rękę może wydawać się się bardziej atrakcyjną i opłacalną opcją w danym momencie, ale w dłuższej perspektywie może kosztować więcej. Korzystanie z usług profesjonalisty daje znaczne korzyści, aby zapewnić jak najlepszy wynik, obsługę i ogólną wartość wydanych pieniędzy.
Oferujemy naszym klientom oprócz wykonania trawników montaż automatycznego nawadniania oraz
automatycznego koszenia, ponieważ założenie trawnika, to tylko krok pierwszy.
Zakładając nowy trawnik, wiele osób zastanawia się, co jest lepsze: trawnik z rolki lub trawnik z siewu. Podczas gdy układanie darni jest szybkie i daje wysokiej jakości nową darń, trawniki z siewu są znacznie tańsze i oferują szerszą gamę rodzajów traw. Aby dowiedzieć się, które rodzaje traw są najlepsze dla twojego obszaru, skontaktuj się z pobliskim usługodawcą (wiele hrabstw i uniwersytetów ma rozszerzenia) lub zapytaj eksperta w lokalnym centrum ogrodniczym. Duża część pracy związanej z zakładaniem trawnika z nasion to najważniejsza praca przygotowawcza, ale równie ważne jest regularne podlewanie nasion i kiełków, aż nowa trawa będzie dobrze rozwinięta.
Lp. | Trawnik z rolki | Trawnik z siewu |
---|---|---|
1. | Wizualnie jest to trawnik błyskawiczny i można go używać (delikatnie) w ciągu miesiąca | Niezbyt „natychmiastowy”; potrzebuje kilku miesięcy na ukorzenienie – praktycznie dostępny w kolejnym sezonie |
2. | Możliwość zakładania od wiosny do jesieni | Możliwość zakładania wiosną (kwiecień, maj) lub późnym latem/ jesienią (wrzesień) |
3. | Nie zmywa zboczy podczas ulewnego deszczu | Nasiona mogą być zmyte przez ulewny deszcz lub wyjedzone przez ptaki |
4. | Umiarkowana częstotliwość podlewania | Duża częstotliwość podlewania – wysuszone nasiona nie wykiełkują |
5. | Idealny na nieduży, płaski teren | Większy wybór trawników, od trawników ozdobnych po trawniki zacienione i odporne na suszę |
6. | Może być kosztowny w przypadku dużych obszarów | Co najmniej jedna dziesiąta ceny trawnika |
7. | Musi zostać ułożony jak najszybciej po dostawie | Łatwy do przechowywania i lekki do przenoszenia |
Trawnik z rolki
Trawnik z siewu
Ogromną zaletą trawnika rolowanego jest możliwość zakładania przez praktycznie cały rok, również w okresie zimowym. Metoda przygotowania podłoża jest taka sama jak do wysiewu nasion.
Etapy zakładania trawnika z rolki:
Przygotowanie ziemi
Przed przystąpieniem do położenia trawy z rolki należy dokładnie usunąć mechanicznie lub chemicznie chwasty. Powierzchnia powinna zostać przekopana i użyźniona. W przypadku podłoża piaszczystego dodajemy substancję organiczną (np. kompost, torf) lub glebę ogrodową. W przypadku podłoża gliniastego piasek plus torf wysoki. Po wymieszaniu gleby z dodatkami na głębokość ok. 10 cm powierzchnię wyrównujemy i ubijamy.
Zakładanie siatki przeciw kretom
Krety mogą zepsuć atrakcyjny wygląd niejednego ogrodu. Najskuteczniejszym sposobem walki z tym gryzoniem jest zastosowanie siatki. Jest wytrzymała, wykonana z mocnego plastiku oraz niewidoczna w ogrodzie.
Położenie trawy z rolki
Rolki rozwijamy jak najszybciej, jedna przy drugiej, starając się aby każdy następny rząd był przesunięty względem siebie o połowę długości odcinka. Odcinki ściśle stykają się ze sobą bez szczelin.
Podlewanie
Woda jest podstawowym czynnikiem warunkującym życie trawy. Podlewanie jednak sprawia dużo kłopotów użytkownikom trawników. Często pytają kiedy, ile i czym podlewać? Odpowiedź nie jest prosta, ponieważ zależy od wielu czynników np. miejsca w którym rośnie trawnik, rodzaju gleby, nasłonecznienia, temperatury, wiatru, wilgotności powietrza, częstotliwości opadów atmosferycznych, rodzaju mieszanki użytej do siewu i kondycji trawnika. Kiedy podlewać? Najlepiej wcześnie rano lub wieczorem po zachodzie słońca. Można i należy podlewać trawnik w upalne popołudnia, jeśli stwierdzimy wyraźne oznaki więdnięcia czy wręcz zasychania roślin. Trawa wtedy zmienia swój kolor na ciemniejszy i traci sprężystość ( po przydeptaniu liście lekko błyszczą i nie podnoszą się). Podlewanie w środku upalnego dnia jest jednak mało ekonomiczne ponieważ 30-40% wody odparowuje.
Wysiew trawy powinien nastąpić w miesiącach gdzie można zapewnić odpowiednią ilość wody oraz dostateczną ilość światła. Najlepszym terminem siania trawnika jest kwiecień – maj lub wrzesień.
Etapy zakładania trawnika z rolki:
Przygotowanie ziemi
Dobre przygotowanie podłoża jest kluczem do udanego trawnika. Podobnie jak w przypadku trawnika rolowanego należy wyeliminować wieloletnie chwasty, takie jak perz lub powój, używając środka chwastobójczego. Powierzchnia również powinna zostać przekopana i użyźniona. W przypadku podłoża piaszczystego dodajemy substancję organiczną (np. kompost, torf) lub glebę ogrodową. W przypadku podłoża gliniastego piasek plus torf wysoki. Po wymieszaniu gleby z dodatkami na głębokość ok. 10 cm powierzchnię wyrównujemy i ubijamy.
Zakładanie siatki przeciw kretom
Na dobrze wyrównanej powierzchni układamy siatkę, tak aby żaden gryzoń nie mógł się przedostać. Następnie na wierzch nasypujemy świeżej, żyznej gleby w warstwie ok 8 cm. Jest to istotne aby ta warstwa nie była zbyt gruba, ponieważ kret jest w stanie wykorzystać tę przestrzeń.
Siew nasion
Połowę nasion siejemy na całym obszarze, pracując w równoległych rzędach wzdłuż. Powtarzamy proces z pozostałymi nasionami, pracując w równoległych rzędach na szerokość. Delikatnie zgrabiamy obsiany obszar, aby większość nasion przykryła się glebą oraz wałujemy.
Podlewanie
Ilość wody niezbędnej do utrzymania prawidłowej wilgotności zależy od zwięzłości gleby. Opady naturalne i ich nierównomierne rozłożenie w czasie, nie pokrywają w stopniu zadowalającym zapotrzebowana naszej trawy w wodę. Najbardziej podlewamy młody trawnik (3-4 tygodnie) pamiętając żeby powierzchnia trawnika pozostawała cały czas stale wilgotna. W tym celu można zastosować zraszacze. Podlewanie zbyt mocnym strumieniem wody świeżo wysianych nasion powoduje ich przemieszczenie się po powierzchni trawnika i tworzenie pustych lub rzadszych miejsc z jednej strony oraz kęp z drugiej strony. Dobrze utrzymany trawnik potrzebuje od 2 do 5 litrów wody na 1 m2. trawnika tygodniowo. Nawadnianie które nawilża glebę do ok 2 cm jest nieskuteczne. Ziemia powinna być nawilżona na głębokość co najmniej ok. 10-15cm.Najefektowniejsze z punktu widzenia ekonomicznego jest podlewanie trawnika wieczorem. Unikniemy w ten sposób strat spowodowanych odparowaniem wody.